קולולושה

ציון משתמשים

דרגו את הפודקאסט

ציון נמוך ------- ציון גבוה

ציון ממוצע | מס' מדרגים

על הפודקאסט – קולולושה

בפעם הראשונה בעולם – הסכת (פודקאסט) שעוסק בענייני עברית ולשון.

האזנה לכל פרקי הפודקאסט

קולולושה - עברית לשון שפה
פרק 14: כשסימבה פגש את דרדסית: שיחה עם שפרירה זכאי - מלכת הדיבוב בישראל
פרק 13: תרנגול, מַלְבֵּן, מרחשוון - השפעת האכדית על העברית / עם ד"ר אמיתי ברוכי-אונא
פרק 12: נעים להכיר: ד"ר רש"י – בלשן, מדקדק ולשונאי / עם ד"ר חנוך גמליאל
פרק 11: לא תאמינו מה השורש של נדד, שתה וקם / עם ד"ר חנוך גמליאל
פרק 10: קופיקו, קומבינה, בורקס – כך השפיעה הלאדינו על העברית / עם פרופ' אורה שורצולד
פרק 9: היא נלחמת בהשתלטות האנגלית על המרחב הציבורי / עם פרופ' זהר שביט
פרק 8: האם העברית היא השפה הראשונה בעולם? / עם פרופ' לובה חרל"פ
פרק 7: על הסרבול בלשון המשפטית: להלן צד ג, דא עקא, ו/או
פרק 6: לא רק חי"ת ועי"ן - אילו עוד צלילים נעלמו מהעברית? / עם ד"ר גבריאל בירנבאום
פרק 5: מי רוצה לבטל את סימני הניקוד? / עם ד"ר גבריאל בירנבאום
רק 4: הוא קובע מה יידע הדור הבא בלשון / עם תומר בוזמן - מפמ"ר עברית במשרד החינוך
"פרק 3: ככה מגייסים את העברית כדי להוציא מכם כסף / עם הפרסומאי יורם לוי
פרק 2: סלנג - שיק או שוק? / עם ד"ר ניסן נצר
פרק 1: העברית כמכונת אמת - כך תדעו שמשקרים לכם / עם ד"ר רקפת דילמון
פרק 14: כשסימבה פגש את דרדסית: שיחה עם שפרירה זכאי - מלכת הדיבוב בישראל

לא בכל יום אדם מגשים את חלומו.היא חתומה על תרגום הסרטים והשירים הקלסיים של דיסני (מלך האריות, אלדין, בת הים הקטנה), על תרגום הסדרות שגדלנו עליהן (רחוב סומסום, כוח המחץ, שאלתיאל קוואק) ועל הפתיחים שכל אחד יודע לזמזם (דרדסים, החיים, אלף ואחת אמריקות). שיחה מיוחדת על תהליך העבודה מול דיסני, על ההקפדה על עברית תקינה וגבוהה בתוכן המיועד בעיקר לילדים, ומה היא חושבת על "הלייב אקשן" החדשים של דיסני כולל מלך האריות החדש.

***

במענה לשאלה המפורסמת "עם מי היית רוצה לשבת לארוחת ערב?" הייתי עונה עם אבן עזרא - הפרשן, הבלשן והפילוסוף; עם כריס קרטר - היוצר של סדרת המופת תיקים באפלה; ועם שפרירה זכאי - מלכת הדיבוב העברי ומי שאחראית על פסקול ילדותנו. את אבן עזרא עזרא אפגוש כנראה בתחיית המתים; כריס קרטר לא ממש יורק לכיוון שלי; אבל זכיתי גם זכיתי להגשים את החלום ולפגוש את שפרירה זכאי.

התרגשתי כמו ילדה קטנה כבר בשלב שיחת הטלפון הראשונה כשצלצלתי להציע לה להתארח בהסכת, ובוודאי התרגשתי כשפגשתי בה ושוחחנו על מאחורי הקלעים של סרטי דיסני ושל הסדרות האהובות מהטלוויזיה החינוכית ועוד.

כשנרגעתי הצלחתי לשאול אותה כמה זמן היא עמלה על תרגום סרט של דיסני (לא תאמינו מה היא השיבה!), מה תהליך העבודה מול דיסני, ומה היא חושבת על גרסאות "הלייב אקשן" החדשים של דיסני ועל מלך האריות החדש. שוחחנו על הקושי לתרגם לעברית משחקי מילים מאנגלית, על ההקפדה על עברית תקינה וגבוהה בתוכן המיועד בעיקר לילדים, ועל הדמות שהיא הכי אהבה לדבב ועל הסרט או הסדרה שהיא הכי נהנתה לעבוד עליהם. דיברנו על הרי"ש המתגלגלת בשירים שנעלמה אט-אט, על השם המיוחד שלה - שפרירה (וגם על השם המיוחד של אחותה!), והאם היא מתגעגעת לעבוד בתחום הדיבוב.

ככל ששוחחנו הבנתי שמדובר במפעל אדיר של אישה אחת שעשתה הרבה תפקידים: גם דיבבה, גם תרגמה את הטקסט ואת השירים, גם ביימה את המדבבים האחרים, גם הפיקה וגם כתבה פתיחים לסדרות מצוירות, והכול בפשטות בלי שהיא מודעת לכישרון האדיר שיש לה.

בפרק משולבים קטעים מוזיקליים וקטעי קול מהסרטים של דיסני ומסדרות מצוירות, וגם ביקשתי משפרירה לקריין מחדש מילים שהיא עצמה כתבה לפני הרבה שנים: "לפני הרבה הרבה שנים בתוך יער עבות, היה כפר נסתר שבו חיו יצורים כחולים קטנטנים - קראו להם דרדסים".

קשה לתאר את שפרירה זכאי בקצרה, אבל הינה טעימה:

שפרירה זכאי חתומה (חלק בתרגום, חלק גם בבימוי, חלק גם בדיבוב, חלק גם בהפקה) על סרטים רבים וסדרות רבות, ביניהם:

הסְדרות רחוב סומסום, החבורה העליזה, דובוני אכפת לי (כולל הקול של דוב לב טוב), דרדסים (כולל הקול של חתחתול והמכשפה אגאתה), כוח המחץ (כולל הקול של סקארלט), מקרון 1 (כולל הקול של נלי ג'יימסון), שאלתיאל קוואק.

הסרטים שלגייה ושבעת הגמדים, דמבו (כולל הקול של אימא של דמבו ושל הפילה המנהיגה), עליזה בארץ הפלאות, פינוקיו הסרט, סינדרלה (כולל הקריינית), על כלבים וגנבים, היפהפייה הנרדמת (כולל הקול של הפיה הטובה), אלדין, מלך האריות, היפה והחיה, טרזן (כולל הקול של אימא של טֶרְק), ספר הג'ונגל, בת הים הקטנה, הגיבן מנוטרה-דאם, נסיך מצרים, הקיסר נפל על הראש, סוס פרא, צעצוע של סיפור, באג לייף, מפלצות בע"מ, מוצאים את נמו, משפחת סופר-על, והסרטים הראשונים בסדרת הארי פוטר.

שפרירה כתבה את המילים לפתיחים שונים של סדרות טלוויזיה רבות, ביניהן: שאלתיאל קוואק, החיים, מקרון 1, נצנוצים, אלף ואחת אמריקות, הקלברי פין, קיטי קט וחומי, דנבר הדינוזאור האחרון, דובוני אכפת לי, טוב טוב הגמד, הדבורה מאיה.

נוסף על כך שיחקה בסדרות ובסרטים.

***

עוד מידע על שפרירה תמצאו כאן:

https://leshoniada.co.il/2019/09/08/%d7%a4%d7%a8%d7%a7-14-%d7%9b%d7%a9%d7%a1%d7%99%d7%9e%d7%91%d7%94-%d7%a4%d7%92%d7%a9-%d7%90%d7%aa-%d7%93%d7%a8%d7%93%d7%a1%d7%99%d7%aa-%d7%a9%d7%99%d7%97%d7%94-%d7%a2%d7%9d-%d7%a9%d7%a4%d7%a8%d7%99/

***

הצטרפו לפייסבוק של ההסכת "קולולושה", שם תוכלו להעיר על התוכנית, לשאול, להגיב, להציע מרואיינים ולדבר על כל מה שמעניין אתכם בעברית. חפשו "קולולושה" בפייסבוק.

קישור לפרק

פרטים נוספים

הגשה: ירעם נתניהו

הפקה: מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית

אתר אינטרנט: soundcloud.com/hhnsrwr6chc4

החסרנו משהו? מצאתם טעות? כתבו לנו.

שיתוף:

כתוב/כתבי תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות