פודקאסטר מדבר: רועי גרון

“במשך 5 שנים עבדתי על התואר השני שלי ועל עבודת התזה, בסוף הצגתי אותה בשתי הרצאות ושמעו אותן בערך 50 אנשים. על פרק בפודקאסט אני עובד חודש ושומעים אותו אלפי אנשים”. ראיון עם רועי גרון מגיש הפודקאסט “כשבגרוש היה חור”.


ספר בכמה מילים על הפודקאסט שלך

אני מתגורר בשרון, נשוי ואב לשלושה ילדים מקסימים, מוביל את קבוצת החומרה בחברת הסטארטאפ לייטביטס ביום וכלכלן חובב בלילה (או לפחות בלילות שאני לא במשרד (-: ).

את התואר הראשון שלי עשיתי בהנדסת חשמל ומחשבים בבן גוריון ולאחר מכן בעקבות התשוקה שלי לכלכלה החלטתי לעשות תואר שני מחקרי בכלכלה.

כשסיימתי אותו לאחר כמעט חמש שנים מעייפות של לימודים וכתיבת תזה תוך כדי עבודה ומשפחה, החלטתי שלא להמשיך לדוקטורט ולנסות לעשות משהו אחר, הרפתקני יותר, עם הזמן והיכולות שלי. ככה הגעתי ליצור את הפודקאסט “כשבגרוש היה חור“.

הפודקאסט בוחן את ההיסטוריה מהזויות הכלכלית, מחפש אירועים היסטורים שכסף וכלכלה היו מעורבים בהם ומנסה להסביר את הזווית הכלכלית שבהם.

למרות שפודקאסט בכלכלה והיסטוריה נשמע כבד, בפרקים שזור הומור וחשוב לי מאוד לשמור גם על הזווית האנושית, לפעמים לפרק יש גיבור שהסיפור סובב סביבו ולפעמים הפרקים מתובלים בסיפורים על אנשים שהושפעו מהאירועים.

למה החלטת להתחיל את הפודקאסט?

במשך 5 שנים עבדתי על התואר השני שלי ועל עבודת התזה, בסוף הצגתי אותה בשתי הרצאות ושמעו אותן בערך 50 אנשים. על פרק בפודקאסט אני עובד חודש ושומעים אותו אלפי אנשים.

זו תמצית העניין מבחינתי – פודקאסט הוא אמצעי להגיע לאלפי אנשים שמתעניינים בדברים שאני מתעניין בהם, להכיר את חלקם ולקבל מהם תגובות.

היום אחרי כמה פרקים אני יכול להגיד שאני גם ממש נהנה מהפן היצירתי, מהכתיבה ומהעריכה, הרבה יותר ממה שחשבתי.

איך גילית את עולם הפודקאסטים?

לא זוכר את הרגע המדויק, אבל אני זוכר שלפני הפודקאסטים הייתי מנסה לתזמן את שעת הנסיעה חזרה מהעבודה על האוניברסיטה המשודרת בגל”צ.

פתאום כשגיליתי את הפודקאסטים הייתי חופשי, ויותר מזה, הפקקים כבר לא הפריעו לי הפקק הפך מזמן מבוזבז לאחד החלקים הטובים ביום.

מהם הפודקאסטים האהובים עליך?

טוב, יש את הגדולים והמוכרים שכולם שומעים כמו קטעים, רשת עושים היסטוריה, חיות כיס ושיר אחד.

פודקאסט שהוא יצירת מופת לדעתי וישמע עוד שנים רבות הוא מלחמת העולם השנייה, בדיוק כשחשבתי שאני כבר יודע הכל על המלחמה הכל כך מתועדת הזו, הפודקאסט הזה פשוט הפתיע וריגש אותי.

אבל הרשימה עוד ארוכה, לדוגמא, נהנה מאוד מקטע כלכלי, מה יש בזה והמשחק הגדול.

בקיצור הרבה אנשים טובים עושים פה טוב באוזן לאחרונה.

מה הדברים הכי מגניבים שקרו לך עם הפודקאסט?

זכיתי לעבוד על הפרק הראשון עם יובל מלחי, פשוט חוויה מדהימה, בפגישה של שעה איתו הפכתי מפודקאסטר בארון שמקליט שוב ושוב את אותו הפרק ולא מוציא כלום לאור, לפודקאסטר שמוציא את הפרק הראשון שלו על תקופתו של מאו בסין ומקבל תגובות מעולות.

אח”כ גיליתי שגם יובל מלחי וגם רן לוי מאזינים לפוקדאסט ואוהבים אותו והייתה לי תחושה של סגירת מעגל, כי אלו היו הפודקאסטים הראשונים שאני האזנתי להם.

יש לך טיפ/ים לפודקאסטרים מתחילים?

 1. סאונד, סאונד, סאונד – תשקיעו כמה מאות שקלים במיקרופון, תשקיעו כמה שעות ביוטיוב ללמוד איך לעבוד עם אודסיטי, תשקיעו קצת זמן בעריכת הפרק לפני שידור, תוסיפו מוזיקת רקע ותנקו רעשים.
 2. כנראה שבהתחלה תקליטו ותבקשו מחברים ביקורת, שימו לב את מי אתם בוחרים, שיהיו אנשים ששומעים פודקאסטים, אנשים שמתעניינים בנושא, מי שמימיו לא שמע פודקאסט לא יידע לתת ביקורת בונה וסתם יוציא לכם את הרוח מהמפרשים.
 3. זה לוקח זמן, כל פרק משתפרים, כל הזמן לומדים, המאזינים מצטברים לאט בהתחלה, לא לוותר מהר.

עוד משהו שבא לך לחלוק עם העולם?

פודקאסטים זה דבר מדהים. אני, שלא הייתי בגלי צה”ל, לא עובד ברשות השידור ובכלל מהנדס מחשבים, יושב בערב בבית עם מיקרופון שקניתי במאות שקלים בודדים ואנשים מכל העולם מאזינים ושולחים לי תגובות.

אתם קולטים באיזו תקופה מדהימה אנחנו חיים?

אולי יעניין אותך גם:

3 מחשבות על “פודקאסטר מדבר: רועי גרון”

 1. אלוף ! מוכשר מאוד. ממש נהנה לשמוע . מקווה שתמשיך להעלות פרקים נוספים .
  תודה רבה לך!!

  הגב
 2. שמעתי הרבה פודקסטים. שמעתי הרבה פודקסטים שלך. הפודקסטים שלך מעולים.
  היום שמעתי את הפודקסט על מהפכת התרבות בסין, והמשמרות האדומים.
  אני רוצה להודות לך, על זה שאתה מסביר בצורה נעימה, קצרה, וברורה, את מה שקרה שם.
  זה נותן השראה לחשיבה יותר נכונה, ולהבנה של מה שקורה עכשיו. ואיך להיערך לעתיד.
  בסדרות שלך גרמניה, אנגליה, איסלנד, סין, ארה”ב, וישראל, עברו משברים ושיקמו את עצמם.
  השיקום הצליח בזכות הבנת המצב הקיים, וגישה נכונה לפתרונות.

  נראה לי שכדאי להשקיע בפודקסט, שבודק את מה שקרה אצלנו בשנת 1982, כשהבורסה נפלה.
  איך הוקמה האימפריה של קבוצת עזריאלי (גם כן לפני 40 שנים).
  כשהבורסה נפלה אמרו לדוד עזריאלי, שיחזור לקנדה, אבל הוא לא עצר את ההשקעות שלו.

  נראה לי שכדאי להשקיע בפודקסט, שבודק איך הפכנו למעצמת הייטק.
  נדמה לי שהאחים זיסאפל (קבוצת רד בינת) התחילו עם זה.

  אז תודה לך על הפודקסטים המעולים, שאיתם אני רץ הרבה מאוד קילומטרים.

  הגב

כתיבת תגובה