דיוני שכל

ציון משתמשים

דרגו את הפודקאסט

ציון נמוך ------- ציון גבוה

ציון ממוצע | מס' מדרגים

על הפודקאסט – דיוני שכל

המטרה של הפודקאסט היא לנהל דיונים מעמיקים על שלל נושאים בתחום החברתי, כלכלי, פוליטי, פילוסופי, מדעי, וכל נושא חשוב אחר.

האזנה לכל פרקי הפודקאסט

דיוני שכל - פודקאסט
פרק 20 - אקלים של ספק - שיחה עם פרופ' יונתן דובי
פרק 19 - אם השלום לא יבוא עם יונה - שיחה עם עורב ישראל
פרק 18 - הצד השני של המראה הפוליטית - שיחה עם שחר מ-"משחק מילים"
פרק 17 - לעשות סדר באנרכיזם - שיחה עם איתי קנדר
פרק 16 - מי מטפל במטפלות? - שיחה עם תמי אלבז
פרק 15 - שיר שבישלתי בפראג - שיחה עם כיפאח דסוקי
פרק 14 - מבוסס נתונים - שיחה עם עמרי גולדשטיין
פרק 13 - כלכלה, חינוך והפוליטיקה שביניהם - שיחה עם טום קרגנבילד
פרק 12 - שאלה בלי תשובה - שיחה עם אסף פיליפ גושן
פרק 11 - עומדת לצדכם - שיחה עם ד"ר רונית דרור
פרק 10 - לא רציונלי אבל לא פראייר - שיחה עם ד"ר אורי פלונסקי
פרק 9 - משפט, נדל"ן והאזרח הקטן - שיחה עם עו"ד עמית יודפת
פרק 8 - להבין את הימין א' - שיחה עם איל קירשנר
פרק 7 - בין עיירות הפיתוח לקיבוצים - שיחה עם ד"ר מוטי גיגי
פרק 6 - אתיקה רפואית ומחשבה ביולוגית - שיחה עם ד"ר אמיר ביבר
פרק 5 - על אסדות ואנרגיה חלופית - שיחה עם אביחי יקיר
פרק 4 - פונדקאות, לאום והחיים עצמם - שיחה עם נעם בר-לוי
פרק 3 - בין החינוך למיוחד - שיחה עם נועה חן עידן
פרק 2 - מהות האמונה - שיחה עם איתי קנדר
פרק 1 - להיוולד נכון - שיחה עם איתי קנדר
פרק 20 - אקלים של ספק - שיחה עם פרופ' יונתן דובי

נושא הפרק הוא נושא לא פשוט - שינוי האקלים. הסיבה שהוא לא פשוט היא שיוני הוא מה שמכנים "ספקן אקלים", שמטיל ספק בכמות ההשפעה שיש לאנושות על האקלים, ועצם ההתארחות שלו פה בפודקאסט היא כנראה דבר שנוי במחלוקת. אז איך הגענו לפה? בסוף חודש מאי האחרון, פירסמו ניר חסון וצפריר רינת מאמר ב"הארץ" בשם "משבר האקלים הוא לא תיאוריה אלא מציאות. הנה ההוכחות". בתגובה למאמר הזה, יוני כתב מספר פוסטים בנושא, תחת ההאשטאג ‫#‏איך_נהייתי_ספקן‬, בהם הוא מתאר ב-8 חלקים את הכשלים, לדבריו, במאמר של חסון ורינת, תוך צירוף של מקורות וגרפים. אנחנו מנהלים את השיחה הזאת יום אחרי דיבייט שיוני השתתף בו, מול פרופ׳ דני רבינוביץ׳, שבין השאר כיהן במגוון תפקידים ניהוליים בגרינפיס. בית עלמא, המקום שאירח את הדיבייט, קיבל לא מעט פניות בנוגע לעצם הקיום שלו, מאנשים שטוענים שאין לתת במה לדעות כמו של יוני. משווים אותו למתנגדי חיסונים ואפילו ל-flat earthers - אנשים שמאמינים שכדור הארץ שטוח. אני ויוני מדברים קצת על הנושא הזה בשיחה עצמה, אבל אני רוצה להסביר קצת מדוע אני חושב שמדובר בהשוואות שווא. בראש ובראשונה מה שמאפיין בעייני את ספקנותם של קבוצות כגון מתנגדי חיסונים ו-flat earthers הוא החשיבה הקונספירטיבית. מהשיחה שלי עם יוני, ומהקריאה של הפוסטים וכתבת התגובה שהוא כתב ב"הארץ", זה מאוד רחוק מאיפה שהוא נמצא. הוא לא מאמין שיש קונספירציה גדולה שמטרתה לגרום לכולנו להאמין במשהו לא נכון, וגם לא ממש מטיל ספק באמינותם של החוקרים השונים, אלא יותר קובל על הפרשנות של המספרים במחקרים השונים. מעל הכל, הוא פתוח לשיחה ולדיון מתורבתים, כפי שהוא הוכיח בדיבייט ובפרק הנוכחי. מעבר לנושא שינוי האקלים, יש לו המון דברים חכמים להגיד על אנרגיה חלופית, על נושאים אחרים של איכות הסביבה ועל הכלכלה העולמית. אני מצידי השתדלתי לאתגר את יוני כמה שהצלחתי על נושא שינוי האקלים. חקרתי את הנושא והבאתי מספר נקודות שעוד לא ראיתי שאיתגרו אותו מולן, בטח שלא בדיבייט.

אז מאזינים יקרים, אם אתם חושבים שטעיתי, שהייתי עדין מידי, או אם אתם רוצים להציע אורח שיביא את הצד השני של הסיפור הזה, זה הזמן שלכם - תכתבו לי בפייסבוק, תגיבו, אני אשמח לשמוע מה יש לכם להגיד. עד אז, אני מקווה שתהנו מהשיחה שלי עם יוני, אני יודע שלי היה כיף מאוד.

הפניות:

כתבות בהארץ -משבר האקלים הוא לא תיאוריה אלא מציאות. הנה ההוכחות - ניר חסון וצפריר רינתמשבר אקלים? אל תמהרו להאמין ל"הוכחות" - תגובה, של יונתן דובימכחישי משבר האקלים משקפים מציאות שאינה קיימת - תגובה לתגובה, של ניר חסוןסידרת ‫#‏איך_נהייתי_ספקן‬: פרק 1, פרק 2, פרק 3, פרק 4, פרק 5, פרק 6, פרק 7, פרק 8הדיבייט בבית עלמא - וידאויוני דובי בגיקונומיפטריק מור בטוויטר - לשעבר חבר בכיר בגרינפיס, כיום מקדם אנרגיה גרעינית; גם כן ספקן אקליםנאום גרטה תונברג בפסגת שינויי האקלים של האו"םפודקאסט Planet Money - פרק 926 - על הבעיות עם מיחזורביל נאי על הנדסה גנטית במזוןירידה במספר הפיראטים ועליה בהתחממות הגלובלית - אנקדוטה על מתאם וסיבתיותדני רוזנפלד במגזין Science - על השפעת האירוסולים על האקליםמרכז קונצנזוס קופנהגן - "מוצאים פתרונות חכמים לבעיות הגדולות של העולם"; תוצאות חישובי עלות-תועלת בעמוד אחד

קישור לפרק

פרטים נוספים

הגשה: שובל טירמן

הפקה: שובל טירמן

אתר אינטרנט: mindtalks.co.il/episodes

החסרנו משהו? מצאתם טעות? כתבו לנו.

כתוב/כתבי תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות