בחירת מיקרופון להקלטת פודקאסט – המדריך השלם

כתב: יובל מלחי

מזל טוב! החלטתם להתחיל פודקאסט משלכם. אז כל מה שאתה צריכים זה מיקרופון טוב ויאללה לעבודה.

אבל רגע איזה מיקרופון כדאי לקנות? יש 10,000 מיקרופונים שונים באמזון וכל אתר ממליץ על משהו אחר. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

מודעה

קודם כל – כמה מלים על הקלטת פודקאסטים

בפודקאסט אין צורך בסאונד “מטורף” אלא סאונד נקי, בו לא נשמע יותר מדי רעשי רקע או הד.

איכות הסאונד תלויה גם במיקרופונים כמובן, אבל גם באקוסטיקה בחדר שבו מקליטים ובתוכנת ההקלטה שבה משתמשים. לדוגמה, חדרים שיש בהם שטיחים או תמונות רבות ואין בהם יותר מדי הד יהיו בדרך כלל טובים להקלטת פודקאסט.

אם אין לכם חדר כזה תוכלו לבנות “מבצר כריות” קטן סביב המיקרופון שישפר מאוד את איכות הסאונד. במשך שנים הקלטתי כאשר המיקרופון שלי יושב בתוך קופסת קרטון מרופדת בספוגים. יש לי חבר שמקליט במושב האחורי של המכונית. כל אחד והשגעונות שלו.

אנחנו נוסיף בקרוב מדריך עם טיפים לצד הטכני של הקלטת פודקאסטים, אך בכל מקרה – חשוב לזכור שהמיקרופון עצמו עושה רק חלק מהעבודה, ושאפשר להגיע לסאונד טוב למדי גם עם מיקרופון פשוט יחסית.

דינמי VS קונדנסר – סוגי המיקרופונים השונים ומה עדיף להקלטת פודקאסט?

עולם האודיו והסאונד עמוס במונחים מקצועיים, חלקם די מבלבלים. כדאי להבין מה המשמעות של המושגים החשובים יותר, אבל ממש לא חובה. יכול להיות לכם פודקאסט מעולה בלי להבין בכלל את המונחים האלה. ובכל זאת…

מיקרופון דינמי

מיקרופון דינמי הוא מיקרופון פשוט יחסית, שלא קולט יותר מדי רעשי רקע.

לדוגמא, רוב הזמרים משתמשים בהופעות חיות במיקרופונים דינמיים, שקולטים בעיקר את מה שהם שרים ופחות את מה שמנגנים שאר הנגנים בהרכב.

כשמקליטים עם מיקרופון דינמי צריך לדבר אליו יחסית מקרוב והסאונד שלו בדרך כלל טוב ונעים.

מיקרופונים דינמיים יכולים להיות מצוינים להקלטה של ראיונות מחוץ לאולפן, אבל גם להקלטה של פודקאסט ביתי כשיש רעשי רקע.

מיקרופון קונדנסר

מיקרופוני קונדנסר הם מיקרופונים רגישים שקולטים כמעט כל רעש ומשמשים בעיקר בהקלטות אולפן או במקומות בעלי סאונד טוב בלי הד.

איכות הסאונד בהקלטה באמצעות מיקרופון קונדנסר תהיה בדרך כלל טובה יותר מאשר בהקלטה באמצעות מיקרופון דינמי, אבל בגלל הרגישות הגבוהה שלהם הם יכולים להיות בעייתים בסביבות רועשות או בעלות הד.

מיקרופון USB

מיקרופוני USB הם מיקרופונים מצויינים ונוחים מאוד לשימוש עבור פודקאסטרים – רק לחבר למחשב ולהקליט, בניגוד למיקרופונים אחרים שדורשים חיבור למיקסר או לכרטיס קול מיוחד.

רוב מיקרופוני ה-USB לפודקאסטרים הם מיקרופוני קונדנסר ולא דינמיים (למרות שיש גם כמה דינמיים והם מעולים) כך שצריך להכין עבורם מקום טוב להקלטה בלי הד.

מיקרופון קונדנסר USB מתחבר ישירות למחשב וקולט סאונד בעיקר מהצד הקדמי ולא מהצדדים. מניסיון הוא פחות טוב להקלטה של שני אנשים אלא אם שניהם יושבים באותו צד ומדברים ישירות לצד הראשי של המיקרופון.

ברוב המקרים, חשוב לכוון מיקרופון קונדנסר USB למצב הקלטה “קרדואיד” (צורה של לב).

מיקרופונים ניידים

אם אתם מקליטים שיחות מחוץ לביתכם או באולפן, כדאי לשקול מיקרופונים ניידים. יש מיקרופונים ניידים שיכולים להתחבר למחשב באמצעות USB ואחרים שמתחברים לטלפון הנייד.

מודעה

מיקרופון לפודקאסטר המתחיל

לפודקאסטרים בראשית הדרך מומלץ להתחיל עם מיקרופוני USB לא יקרים, שאפשר לחבר בקלות למחשב ולהתחיל להקליט באופן מיידי.

ריכזנו כאן מספר מיקרופונים לא יקרים שנותנים תמורה מצוינת לכסף, לפודקאסטרים מתחילים אבל לא רק:

1. בלו סנואובול – Blue Snowball

חברת Blue מייצרת מיקרופונים איכותיים שמתחברים למחשב באמצעות USB.

המיקרופון הזול שלהם נקרא Blue Snowball ועלותו כ-300 ש”ח. אתם יכולים לשמוע דוגמה שלו כאן…
לחברת Blue יש מיקרופון קטן יותר שעולה בערך 150 ש”ח ונקרא Blue Snowflake. אפשר להאזין לדוגמה שלו כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=1Bjq04Gk8nk
לחברת rode האוסטרלית יש מיקרופונים מצויינים לפודקאסטרים. המיקרופון שלהם Rode NT-USB Mini עולה באזור 400 ש”ח ומספק סאונד מעולה.

אם אתם מחפשים מיקרופונים באמזון או אליאקספרס יש ותתקלו במיקרופונים שעולים 10$. אל תתפתו מכיוון שהסאונד שלהם יהיה באותו איכות.

חשוב לרכוש גם pop-filter שמגן על מיקרופון מרעשי ב’ ופ’ שיוצרים רעש לא נעים במיקרופון. נסו לשים את היד שלכם מול הפה ולהגיד פרפר. מרגישים את האוויר? זה בדיוק מה שהפופ-פילטר מסנן.

מיקרופון לפודקאסטר המתקדם

האח הגדול של ה-Snowball נקרא Blue Yeti. רוב הפודקאסטרים בעולם כנראה משתמשים במיקרופון הזה. כשאני צופה בלייבים של פודקאסטרים, רבים מהם מצוידים במיקרופון הזה. אני משתמש בו למעלה משש שנים והוא נהדר.
יש מיקרופון נוסף מומלץ שנקרא Rode NT USB והוא דינמי. עולה באזור 800-900 ש”ח. הוא מתחבר ישירות למחשב.
בישראל הבתים בנויים מלבנים ואין שטיחים מקיר לקיר מה שאומר שיש הרבה יותר הד בבית. בישראל כנראה שכדאי לנסות מיקרופון דינמי מה גם שחברת Rode היא מעולה.
לחברת רוד יש גם את ה- Rode Procaster הוא גם דינמי מה שאומר שהוא יתן סאונד נהדר גם למי שאין סטודיו או תנאים אופטימליים בבית אך מצריך חיבור XLR שזה אומר עוד מכשיר בדרך.

מיקרופון לפודקאסטר המראיין

כדי לראיין אנשים לא צריך להשתגע עם ציוד. כשהתראיינתי אצל ליאור פרנקל לפודקאסט ‘פופקורן’ ישבנו שנינו אחד ליד השני ודיברנו לאותו מיקרופון. אם אתם מתחילים אם לא בטוחים כמה זמן תהיו בעולם הזה, לא כדאי להשתגע.

אפשר להתחיל עם מיקרופון נייד zoom h2n שמקליט משני הצדדים או מכל הצדדים ונותן ארבעה ערוצים שונים, כך שאחר כך תוכלו לערוך כל ערוץ בנפרד. כן זה כבר קצת מסבך את העניינים, אבל אפשר פשוט להקליט ראיון, לחבר את כל הראיונות לערוץ אחד ולשדר.

אם אתם רוצים לעלות רמה או להשקיע בציוד, המיקרופון המעולה zoom h6 יאפשר לכם להקליט אליו ישירות או לחבר עד 4 מיקרופונים אליו או יותר עם הרחבות. המכשיר עולה בערך 1500 ש”ח, תוסיפו 2 מיקרופונים, 2 פופ פילטרים סטנדים למיקרופונים ותיק מתאים ותגיעו לאזור 3000 ש”ח

אם רכשתם כמו ה- zoom h6, מכשיר שיש לו כניסת XLR, תמיד תוכלו לפנק את עצמכם במיקרופון איכותי מאוד כמו למשל Heil pr40 שעולה כ-2000 ש”ח.

מיקרופון לטלפון
אם אתם לא רוצים לקנות מיקרופון ייעודי ולהקליט בבית יש אופציה נהדרת לרכוש מיקרופון איכותי לטלפון הנייד. אני משתמש ב Rode SmartLav שמאפשר לי לחבר את המיקרופון לדש של המרואיין כאמצעי גיבוי או כרצועת סאונד שלמה. האיכות נהדרת גם בסביבות רועשות.

מיקרופונים דינמיים – Shure sm57, Shure sv100, AKG D5, Lewitt 400

דוגמא למיקרופון קונדנסר – Rode NT1, Shure sm7B, Audiotechnica 2120

דוגמה למיקרופון USB –

Blue yeti, Blue Snowball, Audiotechnica 2020, Samson Meteor

דוגמה למיקרופונים ניידים:
Rode Smartlav+, Zoom h2n

אז סקרנו את הסוגים השונים. בואו נדבר על המיקרופון שאתם צריכים כדי להקליט פודקאסט.

סיכום
טוב אז סקרנו כאן מיקרופונים שונים שנותנים תמורה לכסף. היום לא צריך להסתבך עם מכשירים מורכבים, הרי בסוף אנחנו רוצים לייצר כמה שיותר תוכן באיכות גבוהה. אז תשאירו את הזמן ליצירת תוכן ולא ללמוד מיקסרים מורכבים.

אם אתם רוצים לבחור מיקרופון טוב ולדעת איך הוא נשמע תמיד אפשר להיכנס ליוטיוב, לשים אוזניות טובות על האוזניים ולהאזין לסאונד השונה של כל מיקרופון. כמו שהצעתי בתחילת הכתבה, תתחילו עם המיקרופונים הפשוטים כמו ה- snowball או המיני USB של Rode.

ומשם תתקדמו.

בהצלחה!

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה